Утисци са Лонг Ајланда

 

Напокон одвојих мало времена да поделим са вама утиске са априлског путовања на Лонг Ајланд (Long Island).

На Бахамима сам ове године био трећи пут. Већ неколико година ме позивају да судим најпрестижније такмичење светских ронилаца на дах – Вертикал блу (Vertical blue). Спектакл се одржава на Лонг Ајланду (Long Island), једном од седамсто острва и острваца који чине државу Бахами.

ostrvo

 

Ако желите да путујете на Бахаме, имајте на уму да се њихова виза чека око месец и по дана, јер се пасоши шаљу у Варшаву. До Бахама, односно до острва Лонг Ајланд, путује се око 36 сати. Летео сам до Франкфурта, затим до Мајамима и на крају до Насау (Nassau), главног града Бахама, који се налази на острву Њу Провиденс (New Providence). У Насау живи око две трећине становништва целе државе Бахами, кажу око 260.000.

crnac maskota
На аеродрому туристе дочекује Бахамац који свира бубањ у знак добродошлице, а у холу се налази велика статуа полицајца који држи испружену леву руку и на тај начин упозорава да се на Бахамима вози левом страном улице.

Насау је лука у коју пристижу велики крузери, а град је пун луксузних хотела типа Лас Вегаса и великих, грандиозних кућа. Ноћ у овом граду у неком од ризорта је од 200 до 300 долара, али се може наћи и смештај за 100 долара у неком од мотела.

avion
Од Насауа до Лонг Ајланда постоје две редовне авио линије у 8 и 11 сати. На линији лети авион у коме може да се смести 12 путника. Лет траје 55 минута, а специфично је то што авион лети на малој висини па можете да уживате у крајолику.

Лонг Ајланд је острво које са једне стране излази на Атлански океан, а са друге стране на Карипско море. Ово острво није место масовног туризма, већ га посећују људи који воле миран одмор, прелепе плаже, гостољубиве домаћине и роњење.

Острво је дуго 130 километара, а широко око 6 километара. Кроз острво, од југа до севера води само један пут. Кола се возе левом страном и већина аутомобила има волан са леве стране и аутоматске мењаче.

Био сам смештен у комплексу од 12 бунгалова који се налази у месту Кларенс (Clarence Tawn), на југу острва у листопадној шуми. Виле су луксузније категорије, а налазе се у близини обала Атланског океана на којима се одржава такмичење најбољих ронилаца на свету.

Рони се у Динс блу холу (Deans blue hole), рупи у Атланско океану која је дубока 202 метра, скоро дупло већа од свих океанских рупа у свету.  Динс блу хол представља право чудо природе, а налази се на само неколико метара од обале. Рупа, пречника 25 метара, заштићена је огромним рифом, појасом стена, нема таласа. Атлански океан као да је у том појасу изгубио своју океанску снагу, миран је и топао. Температура воде на површини је 28 до 29 степени.

Сваке године ту се окупљају најбољи рониоци на дах у дубину, који са једним удахом ваздуха зарањају у Динс блу хол до 120 метара и израњају још толико, назад на површину. Светски рекорд у роњењу на дах у дубину од 128 метара држи Рус Алексеј Молчанов.

Са друге стране острва је Карипско море, које је тиркизне боје. Плаже су пешчане, са ситним белим песком. На тој страни, која гледа на Кубу, може се изнајмити чамац који води туристе на пецање, роњење, подводни риболов. Туристе возе до Игуана Ајланда, а у мору се могу видети јата делфина и корњача.

И са једне и са друге стране острва вода је богата рибом, а у плићацима сам свакога дана гледао раже са удаљености од 20 метара. Лигње, које се крећу у јатима, се могу видети на близини од 20 центиметара. Једно вече су се мале ајкуле завукле у марину, па смо ишли да их снимамо подводним камерама. Биле су пола метра од нас, засмејавале нас кијањем којим су померале песак.

kraba
Лонг Ајланде је острво где није необично да крабе трче око вас.

Клима на острву је фантастична. Увек је лето, а диван осећај даје чињеница да нема великих осцилација у дневним и ноћним температурама. У мају су температуре око 25 до 30 степени, а ноћу падну на 24 степена. Када сам прошле године био у новембру температуре су биле око 22 – 23 степена. Иначе, на острву је велика влажност ваздуха, а има и комараца.

На Лонг Ајланду нема пијаће воде, већ само техничке, зато је вода у продавницама веома скупа. За галон воде (4,5 литре) треба уздвојити три долара, али имају и специјалне точионице воде у којима за исту цену можете наточити 20 литара воде.

У продавницама има пуно конзервиране хране, а свеже воће и поврће се допрема на острво сваког уторка, тако да смо у набавке ишли увек средом јер је све најсвежије. Допрема се зелено воће и поврће, које тамо зри. Веома је скупо. Једна јабука кошта 1,20 долара. Роба се плаћа америчким и бахамским доларима.

Локално становништво живи од пољопривреде, туризма и риболова. Овце се могу се видети како пуштене пасу по ливадама.

crkva
За Бахамце кажу да су веома побожни што се види и по чињеници да на острву Лонг Ајланд, како су нам рекли, има више од 50 разних цркава.

Острво има и музеј, али је био затворен када смо га посетили. Љубазна домаћица је изашла, подигла заставу на јарбол и то је било то. Људи на острву су веома љубазни. Застају на путевима, јављају се уз осмех.

Локално становништво нам је рекло да на острву раде две школе, а могли смо да видимо аутобус који купи децу и вози их до школа. Деца имају црвене униформе.

Када кажем неком да сам три пута био на Бахамима, већина људи се задиви, али морам да напоменем да никада не бих могао тамо да одем да нисам међународни судија највишег ранга и да ме организатори не позивају да судим и покривају све трошкове.

Сваки пут сам крао време да бих бар мало уживао у лепотама острва. Дан судије на једном таквом такмичењу почиње рано ујутру припремама за зароне, потом будемо и по шест сати у води, пратимо рониоце, водимо рачуна о правилима, али и сигурности такмичара. После неколико сати у води сређујемо резултате, прегледамо снимке да видимо да нисмо негде погрешили, разматрамо притужбе такмичара и што је најважније разговарамо са лекарима о здрављу ронилаца.

Када се све то заврши већ је касно поподне и тада, ако имамо још снаге, одемо до неке лепе плаже, обиђемо острво или одемо чамцима да наше очи уживају у лепотама Бахама.